Opis projektu
Emendo znaczy poprawiać. I to właśnie chcemy zrobić. Naprawić relacje ludzi z innymi gatunkom.
Ten niepowtarzalny program wymiany międzygatunkowej współtworzymy na równi ze zwierzętami. Wierzymy, że tylko w pełni angażując ich głosy jesteśmy w stanie stworzyć rozwiązania, które nie będą – jak to do tej pory – skrzywione poprzez nasz humanocentryzm.
Celem programu jest umożliwienie współpracy między gatunkami, realne zrozumienie ich potrzeb, angażowanie różnorakich zmysłów dzięki najnowszej technologii, ciągłe rozszerzanie zasad accessibility design, pogłębianie empatii oraz wreszcie budowanie rozwiązań pomocnych w wyrównaniu szans.
Program Emendo powstaje w całości metodą projektową MCD (Multisensory Cross-species Design). Uczestnicy będą mieli zatem niepowtarzalną okazję poznania MCD w akcji. Pierwszą edycję programu planujemy na 2035 rok. Na zgłoszenia chętnych uczestników czekamy do końca 2033 roku.
Wartości, którymi się kierujemy w programie, to bezpieczna pełna szacunku ciekawośćinnych i ich perspektyw,pokora w poznawaniu i przyjmowaniu lekcji, równość i dążenie do pełnej inkluzywności.
Dlaczego Emendo i MCD?
W ramach projektu wyobraziłyśmy sobie świat, w którym same chciałybyśmy żyć – wolny od nienawiści i uprzedzeń nie tylko w obrębie gatunku ludzkiego, ale także pomiędzy gatunkami. Punktem wyjścia był dla nas program wymiany studentów ERASMUS – skoro ludzie wymieniają się w jego ramach kulturowo, to dlaczego podobny mechanizm nie może zadziałać dla wymiany międzygatunkowej?
Zainspirowała nas różnorodność zmysłów, jakimi da się odbierać świat. Tak pojawiło się pytanie “co gdyby sparować dwa zupełnie różne gatunki, dać im możliwość odczuwania świata innymi zmysłami i zanurzyć w odmiennych motywacjach i pragnieniach?”. Tym samym już nie tylko za Wittgensteinem “Granice mojego języka wskazują granice mojego świata” a ograniczenia mojego ciała i percepcji. Znosząc te ograniczenia, otwieramy zupełnie nowy rozdział
w historii.