Mimo coraz doskonalszych narzędzi modelowania i planowania, oraz zaawansowanym możliwościom analizy danych i informacji historycznych, stosunkowo mało uwagi poświęcamy chwili bieżącej. Jak mamy projektować dla przyszłości, skoro nie rozumiemy teraźniejszości – tak istotnego punktu odniesienia dla naszych planów i projektów?
Precyzyjne określenie stanu obecnego (AS IS) stanowi często dużo większe wyzwanie niż zaprojektowanie i zaplanowanie stanu przyszłego (TO BE).
Odpowiednie połączenie dzisiejszej nauki, technologii, sztuki i kultury może pomóc stawić czoła wyzwaniom współczesności i przyszłości przed którymi stoją społeczeństwa na całym świecie. Jednak widmo niefortunnej przyszłość dawno w historii ludzkości nie było tak blisko. Kluczem do rozwiązania największych wyzwań globalnych wyzwań złożonego świata są działania „Tu i Teraz”, którym została poświęcona jubileuszowa, 10-ta edycja konferencji WUD Silesia.
Konferencja odbyła się w dniach 22 – 23 listopada 2019 w Katowicach.
W piątek (22 listopada) odbyły się warsztaty w pięknej przestrzeni Wellcome Office. Były one dedykowane refleksji nad metodami rozumienia rzeczywistości aktualnej i poznawania świata przy wykorzystaniu możliwości naszych własnych zasobów.
Główne część konferencji odbyła się w sobotę w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. W rach prelekcji skupiliśmy się na dyskusji na temat konsekwencji pracy w paradygmacie retrospektywnym oraz prospektywnym. Zadaliśmy również ważne pytania dotyczące realnych, dynamicznych wydarzeń w kontekście zdefiniowanych założeń projektowych. Co dzieje się gdy wybiegamy w przyszłość z nadmierną pewnością wykorzystując naszą wiedzę o zdarzeniach przeszłych? Jak we współczesnych realiach pracy projektowej, możemy zwrócić się ku chwili bieżącej, zatrzymać, zastanowić? Wraz z prelegentami zgłębiliśmy aspekty pracy projektantów i badaczy, której fundamentem staje się uważność, ciekawość oraz wrażliwość na otaczający świat.
W konferencji WUD Silesia 2019 udział wzięło prawie 300 uczestników. Wśród prelegentów znaleźli się: Tom Gilb, prof Khanjan Mehta, Katarzyna Drożdżal, Michelle Westerlaken, Jakub Budzyński, Marek Kultys, Paweł Nowak, Grzegorz Zyzik, Paweł Haltof, Anna Kędzierska-Jastrzębska, Barbara Palewicz-Ryży, Katarzyna Gniadek, Tamara Bińczak, Łukasz Lenard.
Nagrania z wykładów można obejrzeć w sekcji filmy, a odpowiedź na pytanie czym jest Tu i Teraz na naszym blogu.