Oddychaj
Świadomy oddech, świadome bycie w świecie
Oddechowi można przyglądać się na wiele sposobów. Oddech może być potraktowany bardzo dosłownie, jako proces fizjologiczny, który nieświadomie wykonujemy 12-17 razy na minutę. Gdy jednak skierujemy naszą uwagę na oddech, staje się on naszym narzędziem w pracy z emocjami, pozwala opanować strumień myśli, zrelaksować się.
Oddech to również synonim odpoczynku od codziennych zajęć, miejsce i czas na zadbanie o siebie. Gdy projektujemy graficznie, to wykorzystując pustą przestrzeń dajemy odetchnąć poszczególnym elementom projektu. Niezależnie od tego, jaką definicję oddechu wskażesz jako najbliższą sobie, to pamiętaj o jednym, oddychaj!
Weź oddech i wyobraź sobie, że robisz co chcesz, że Twój umysł wiedzie Twoje dłonie, a te powoli, spokojnie (lub mniej spokojnie jeśli wolisz) i z uwagą gładzą, kleją, lutują, wkręcają.. słowem łączą elementy w całość, czule operując narzędziami. Że spod Twoich dłoni wychodzą wielobarwne szklane mozaiki, toczony na kole garncarskim kubek, gładka jak tafla deska, misterna biżuteria.. Zmysłowe, prawda? Bo majsterkowanie jest lub co najmniej bywa zmysłowe i zbliżające do siebie – siebie samych. O tym jak majsterkowanie może dawać oddech i dlaczego można w nim znaleźć czułość dla samego / samej siebie i opowiedzą Filip i Magda z Warsztatu Miejskiego. Opowiedzą też o ruchu make i makerach, a także pokażą jak w domowym zaciszu pomajsterkować z materiałów, które prawdopodobnie każdy w domu ma.
O tym jak medytacja pomaga w biznesie i realizacji celów, ale też bez przesady, bo produktywność nie jest celem mindfulness.
Także o tym jak się stawia start up z pasji i przemienia go w pełnowartościowy produkt premium.
Określone wzorce oddechowe wiążą się z określoną reakcją emocjonalną – im silniejsza emocja, tym bardziej nieregularny oddech. Zmieniając sposób oddychania, można świadomie prowadzić do efektywnej samoregulacji psychosomatycznej. Wydłużony wydech i powolne tempo oddychania aktywizują parasympatyczny układ nerwowy wzbudzając poczucie bezpieczeństwa, spokój, obniżenie ciśnienia krwi i aktywacji. Przyspieszony oddech, oddech ustami, intensywne oddychanie oraz pchanie wydechu aktywizuje sympatyczny układ nerwowy i reakcję mobilizacji, walki z infekcją, ataku i ucieczki.
Metoda oddychania koherentnego (6 oddechów na minutę) znana jest ze swojego pozytywnego oddziaływania na układ krążenia i wegetatywny układ nerwowy, w tym obniżania ciśnienia krwi, poprawy wydolności krążeniowo-oddechowej. Możemy wpłynąć na pracę nerwu błędnego poprzez zmianę wzorca oddechowego. Obniżoną aktywność nerwu błędnego, mierzoną poprzez przez HRV (zmienność rytmu zatokowego) i RSA (niemiarowość zatokową oddechową) obserwuje się w depresji, zaburzeniach lękowych, zaburzeniach zachowania i więzi, traumie/PTSD. Obniżona HRV wiąże się ze także zwiększoną śmiertelnością w chorobach serca, cukrzycy, niektórych nowotworach i innych chorobach. Sześć oddechów na minutę (0,10Hz) maksymalizuje RSA i HRV – prowadząc do regulacji psychosomatycznej poprzez stymulację nerwu błędnego – poprawia nastrój, poprawia saturację i zwiększa wrażliwość baroreceptorów u zdrowych i chorych, stale obniża ciśnienie krwi
Każdy może, stosując podstawowe metody świadomego oddychania i korzystając z aplikacji oddechowych takich jak na przykład IBF Breathing APP poprawić swój nastrój, znaleźć dostęp do spokoju na życzenie, poprawić stan zdrowia i poziom szeroko pojętej witalności
Na co dzień pracuję jako specjalistka user experience w Merixstudio, gdzie od niedawna zarządzam też działem Product Designerów. Oprócz projektowania moją drugą pasją jest joga, którą traktuję jako element nieodłączny mojego stylu życia. Ukończyłam kurs nauczycielski oraz wiele warsztatów, dzięki którym mogłam czerpać inspirację od nauczycieli różnych stylów jogi oraz jej aspektów. Zarówno w mojej własnej praktyce, jak i na zajęciach, które prowadzę, ważnym elementem jest pranayama, czyli ćwiczenia oddechowe. Na WUD Silesia 2022 będę miała przyjemność prowadzić dla Was warsztat, właśnie z oddychania:)
Dr n.med., psychoterapeutka integratywna, specjalistka psychologii klinicznej, psychoonkolożka w Narodowym Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie o/Gliwice, nauczycielka świadomego oddychania, superwizorka psychoterapii, naukowiec.
Od ponad 20 lat prowadzi psychoterapię integrującą pracę z ciałem i oddechem, a także badania naukowe. Pracą z oddechem, różnymi metodami eksploracji umysłu i medytacji zajmuje się od 30 lat. Stale pomaga chorym na raka i inne choroby somatyczne, także osobom w kryzysach życiowych, z depresją, atakami paniki, klaustrofobią i innymi zaburzeniami emocji i nastroju.
Facebook: @alicjaheydaphd
Researchgate: https://www.researchgate.net/profile/Alicja-Heyda
Twórca pierwszej polskiej aplikacji mobilnej z medytacjami i kursami wspierającego stylu życia: Intů (180 tys. pobrań). Autor książki „Polubić poniedziałki” (wyd. Zwierciadło).
Medytuje od 20 lat, od 15 prowadzi warsztaty medytacyjno – terapeutyczne w Polsce, Niemczech, Portugalii, Estonii. Jego działania dotyczą wszystkich grup społecznych, od kursów otwartych, przez korporacje po więzienia i poprawczaki gdzie pracował jako wolontariusz (np. w Lizbonie dla najbardziej niebezpiecznych nastolatek).
Inicjator i główny organizator festiwalu Kazimiernikejszyn w Kazimierzu Dolnym, a także powstającego właśnie Big Festivalowski w Płocku. Wieloletni prowadzący *Audycję Bez Spinki* na antenie *Radia Kampus*. Twórca cyklu video „Mówca demotywacyjny”
Koordynował także liczne projekty prospołeczne, między innymi współorganizowaną wraz z ONZ *Stand up Take action*.
Absolwent kierunku Zdrowie publiczne (SWPS – Uniwersytet Humanistycznospołeczny, Warszawa).
Tata dwóch przecórek. Lubi lubić ludzi.