Wieści z Miasta Wiedzy – dzień drugi
Za nami drugi dzień Festiwalu WUD Silesia. Był to dzień pełen twórczości i sztuki, która pojawiała się w różnych formach – zinów, obrazów i animacji.
Poleć. Zin festiwalowy
Dzień rozpoczęliśmy od warsztatów prowadzonych przez dr Karolinę Marię Wiśniewską z ASP we Wrocławiu. Sam warsztat rozpoczął się od dosyć niespodziewanego obrotu spraw, bowiem jedna z uczestniczek dołączyła do warsztatu wraz z uczniami liceum plastycznego (24 osoby). Nie spodziewaliśmy się aż tak licznej grupy, jednak udało nam się szybko skompletować dodatkowe stoliki i materiały, aby umożliwić uczennicom i uczniom pracę warsztatową, która przerodziła się w wyjątkowo kreatywny czas. Pod okiem dr Karoliny Wiśniewskiej dorośli uczestnicy i licealna młodzież przygotowali dwa ziny, których kopie będą teraz rozdawane wśród uczestników naszego festiwalu. Poniżej prezentujemy efekty końcowe i krótką rolkę z pracy nad zinami.
Video: Justyna Niwińska
Mikro Medytacja
Znalazła się także chwila na sesję medytacji, którą przygotowała studentka II roku malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach – Aleksandra Skrzypek. W pozycji „savasany”, czyli martwego ciała, odprężyliśmy się, słuchając o istocie dobrej relacji z samym sobą. Słuchowisko to bazowało na treści książki Jaspera Juula „Empatia wzmacnia dzieci trzyma cały świat razem”.
Algorytmy Zdarzeń
Po południu odbył się kreatywny warsztat Moniki Pawlas-Polańskiej – edukatorki filozoficzno-artystycznej i właścicielki pracowni artystycznej Kalós Chóros. Na wstępie uczestnicy zostali wprowadzeni w temat warsztatu poprzez rozmowę o zdigitalizowanym świecie, w tym istocie mediach społecznościowych nastawionych na wymianę momentów. Warsztat zakładał podzielenie się wybranym przez siebie zdjęciem i podzielenie się nim z innymi, ale poprzez przelanie go na płótno farbami akrylowymi. Następnie nastąpiła kilkukrotna zamiana płócien. W idei “podawania dalej” swoich przekazów, uczestniczki kolejno nanosiły na części płócien innych uczestników swoje obrazy. W rezultacie każdy obraz został wzbogacony o co najmniej trzy przekazy.
Ars Electronica Animation Festival on Tour
Pierwszy raz w naszej 14-letniej historii do grona naszych partnerów dołączyła Ars Electronica Center wraz z austriackim Bundesministerium für europäische und internationale Angelegenheiten. Dzięki tej współpracy podczas naszego Festiwalu możemy zanurzyć się w świat sztuki cyfrowej dzięki pokazom filmowe z ARS Electronica Festiwal.
Wtorkowy pokaz filmów zorganizowany w Kato Science Corner x Metrolab GZM rozpoczął się od prelekcji Agnieszki Sysoł. Dotyczyła ona prezentowanych filmów, ale w dużej mierze również Festiwalu ARS Electronica – największego w Europie i pionierskiej na świecie imprezy dedykowanej sztuce, technologii i społeczeństwu, która odbywa się od 1979 roku w Linz. Festiwal ten rok do roku przyciąga blisko 80 tysięcy uczestników.
To był dzień pełen wrażeń i z niecierpliwością czekamy na kolejny!