Jak odzyskać przyszłość?
Współczesny świat coraz częściej wymusza na projektantach zawężenie perspektywy czasowej. Brakuje miejsca na pogłębiony research. Brakuje również miejsca na zastanowienie się nad dalekosiężnymi konsekwencjami wdrożenia produktu na rynek. Trzeba działać „już”, by utrzymać się w wysoce konkurencyjnym wyścigu, pomijając szerszą perspektywę.
Rodzi się pytanie, czy projektujemy dla lepszej przyszłości, czy dla zaspokojenia bieżących, często krótkowzrocznych celów i potrzeb? Czy faktycznie badamy i staramy zrozumieć potrzeby teraźniejszości i przyszłości, czy też „zgadujemy” jakie są bieżące trendy i potrzeby użytkowników, które w dużej mierze zostały ukształtowane przez mechanizmy rynkowe i to, co już znaliśmy z przeszłości.
Czy jest możliwe inne podejście? W abstrakcie swojego fascynującego wykładu Jakub Kulesza napisał:
„…aby odzyskać przyszłość, musimy zwrócić się do eksperymentalnych metod projektowych, które zweryfikują naszą perspektywę czasową, odkryją nowe problemy i wyznaczą kierunek rozwoju. Nie zawsze idą one w parze z obowiązującymi regułami narzuconymi przez rzeczywistość rynkową, ale dzięki temu pomagają nam określić na nowo rolę projektantów we współczesnym świecie.”
Zapraszamy do obejrzenia wykładu Jakuba i wspólną rozmowę o tym, jak odzyskać przyszłość.
P.S.> Zapraszamy do zapoznania się inicjatywą współtworzoną przez Kubę: http://grupa.robocza.org/