Wieści z Miasta Wiedzy – dzień czwarty
Pytanie czwartego dnia Festiwalu „Co nadal potrzebujemy mieć w głowie?” dotyczyło coraz mocniejszego delegowania zasobów naszej pamięci, jak i informacji o nas samych, na zewnętrzne urządzenia, głównie te cyfrowe.
Poleć. Zin festiwalowy (Termin 2)
Dzień rozpoczęliśmy od kontynuowania pracy nad festiwalowymi zinami. Dr Karolina Wiśniewska – projektantka, graficzka i animatorka życia kulturalnego, rozpoczęła blok teoretyczny, w czasie którego poznaliśmy różnorodne techniki pracy z obrazem i tekstem (kolaż, rysunek, ilustracja, praca z kolorem, druk termiczny, blackout poetry, letraset, szablon i inne). Stworzone przez nas ziny były potem rozdawane podczas sobotniej konferencji.
Szukając Neo
Paweł Wyszomirski (prezes fundacji Napraw Sobie Miasto i założyciel start-up’u openAIr) i Kamil Szewczyk (aktywista Śląskiego Ruchu Klimatycznego) poprowadzili warsztat w formie „unconference”, angażując nas w interaktywną pracę indywidualną i grupową – symulację zdecentralizowanej autonomicznej organizacji (ang. Decentralized autonomous organization), czyli organizacji działającej w oparciu o blockchain, zbudowanej i zarządzanej przez jej członków za pośrednictwem smart kontraktów.
Eko-nomia planetarna. Zaplanuj styl życia w ramach limitu środowiskowego
Podczas warsztatu „Eko-nomia planetarna. Zaplanuj styl życia w ramach limitu środowiskowego” rozmawialiśmy z dr Ryszardem Kulikiem o tym, jak żyć w sposób bardziej zrównoważony. Dr Ryszard Kulik od 1992 r. zaangażowany jest w prowadzenie edukacji ekologicznej i działalność społeczną związaną z ochroną przyrody. Jest współzałożycielem fundacji Klub Myśli Ekologicznej oraz autorem książek i artykułów poświęconych relacji człowiek – przyroda. W ramach warsztatowych aktywności pracowaliśmy na kalkulatorze śladu ekologicznego, obliczając, ile zasobów wykorzystujemy na przypisany każdemu człowiekowi po równo przydział “globalnych hektarów” mierzony dzieląc liczbę ludzi i powierzchnię użytkową planety.
Kiedy zabawa tworzy historię
W niezwykłą podróż w świat komiksu zabrał nas Michał „Śledziu” Śledziński – Szwederowiak (Dr Śledziu), rysownik, scenarzysta, twórca animacji. W swoim wystąpieniu zabrał nas w podróż śladami komiksu, której sami twórcy komiksów nie przewidywali – „Twórcy komiksów prasowych z pewnością nie mogli przewidzieć, że sfatygowane egzemplarze gazet z wydrukowanymi, komiksowymi paskami znajdą się kiedyś w muzeach na całym świecie a za oryginały ich prac kolekcjonerzy będą płacić niewyobrażalne pieniądze. A wszystko zaczęło się od wzgardzanej przez „dorosłych” zabawy w kosmos, w bajkę. Zatem bawmy się komiksem. Zabawa tworzy historię.”
Outsourcing samokontroli? Jak świat cyfrowy wpływa na naszą samoregulację
Popołudniowe spotkanie z badaczką, projektantką i współorganizatorkę WUD Silesia Katarzyną Drożdżal w Kato Science Corner x Metrolab GZM pozwoliło nam zagłębić się w temat outsourcingu samokontroli i samoregulacji w kontekście świata cyfrowego. Kasia wykazała, że jeśli poprzestajemy na poziomie samej samokontroli, czy kontroli poznawczej, to nie jesteśmy w stanie adaptować się do zmiennych warunków. Pełna zrównoważona adaptacja obejmuje zarówno kontrolę poznawczą, jak również regulację emocjonalną i samoobserwację. Podkreśliła, że tracenie uważności na własne stany w środowisku cyfrowym jest szkodliwe i sprzyja uleganiu, nadmiernemu zaangażowaniu w usługi cyfrowe.
Ars Electronica Animation Festival on Tour – „AI & Human”
Wieczorem miał miejsce pokaz filmowy w kinie ASP Katowice, gdzie zobaczyliśmy set festiwalowej selekcji filmów zatytułowany „AI & human” podejmujący tematy najbardziej aktualne dla naszych czasów, od własności danych i etyki ich gromadzenia, po autorstwo w erze sztucznej inteligencji.
- Soft Evidence to seria filmowych deepfake’ów stworzonych w stylu klasycznego kina.
- Decoding Bias daje wyobrażenie o psychoterapii dla sztucznej inteligencji, pomagającej im wyzwolić się z dyskryminujących algorytmów.
- LoveCounter opowiada o „regionie emocjonalnie autonomicznym”, w którym można uciec od wszechobecnych dużych zbiorów danych i zarządzać własnym cyfrowym śladem.
- Dziwaczne obrazy w Planets and Robots zostały w całości wygenerowane przez sztuczną inteligencję, ale zaanimowane przez artystów, zadając pytania o zrównanie ludzi i IA w procesie twórczym.
Prelekcję przed pokazem wygłosiła Agnieszka Sysoł.
Podziel się dzielnicą – historie lokalne
Na zakończenie dnia spotkaliśmy się z Oskarem Adamusem, Magdaleną Czerny-Kehl i dr Adamem Pisarkiem podczas wykładu „Podziel się dzielnicą – historie lokalne”. Prelegenci przybliżyli ideę spacerów z mieszkańcami, dzieląc się własnymi doświadczeniami cyklu spacerów przybliżających mieszkańcom poszczególnych dzielnic dziedzictwo Katowic.