Wieści z Miasta Wiedzy – dzień trzeci
Trzeci dzień Festiwalu WUD Silesia za nami. To był dzień pełen głębokich refleksji, ale i gwarnych dyskusji o uwadze, samorozwoju i świadomym lenistwie.
Poranek rozpoczął się intensywnie, bo aż trzema warsztatami!
Uwaga i alfabetyzm w środowisku cyfrowym
Anna Cieplak i dr hab. Michał Krzykawski poprowadzili pierwszą z dwóch części warsztatu, podczas którego zgłębialiśmy zagadnienia związane z kształtowaniem zdolności do głębokiej uwagi w środowisku cyfrowym i z osłabieniem tej zdolności w skutek dynamicznych zmian technologicznych. Korzystaliśmy z tekstów z zakresu filozofii, literatury, psychologii, nauk o edukacji i nauk kognitywnych. W szczególności omówione zostało zagadnienie deficytu uwagi w codziennym funkcjonowaniu i pracy z innymi ludźmi (w ramach realizacji rozmaitych projektów zespołowych, lekcji czy działań z dziećmi i młodzieżą). Kontynuacja warsztatu odbędzie się w piątek.
Bardzo mi się podobało. W szczególności chciałabym podkreślić wybór prowadzących, którzy się doskonale uzupełniali. Wybrałam ten warsztat, bo problem uwagi dotyka również mnie, zarówno w mojej pracy jako księgarka, jak i prywatnie.
– Dagmara
Level Up: Wytycz kierunek swojego rozwoju
Podczas warsztatu „Level Up: Wytycz kierunek swojego rozwoju” Ula Mitas-Drozdowska, wykładowczyni i Senior UX Designerka w ING, zabrała nas w przeszłość po doświadczenia, które ukształtowały nas jako projektantów, a także wychyliliśmy się w przyszłość, zadając sobie pytanie, jak może wyglądać zawód projektanta i jakie stawia to przed nami wyzwania. Finalnym efektów dla każdego uczestnika warsztatów było wytyczenie swojego indywidualnego kierunku rozwoju.
Po warsztatach z Ulą zatrzymam na chwilę, żeby podsumować samej sobie to, kim i gdzie jestem, co jest moim zasobem. Wiem, w jaką stronę chcę się rozwijać. Ula podzieliła się wieloma pomysłami i inspiracji, jak pracować nad stricte samym sobą.
– Zosia
Twórczy dobrostan – o potencjale arteterapii
Warsztat „Twórczy dobrostan – o potencjale arteterapii” dr Hanny Sitarz-Pietrzak ujawnił przed nami potencjał arteterapii i treningu twórczości jako wspaniałej możliwości poszerzania horyzontów myślowych, rozbudzania kreatywności, spotkania z samym/samą sobą oraz inspirowania innych.
W poszukiwaniu kultury leniwej
Po południu razem z Agatą Magdaleną Nowak wybraliśmy się w poszukiwania kultury leniwej. Najpierw opowiadaliśmy o tym, czym dla nas jest kultura leniwa, z czym się nam kojarzy oraz czy, i jak sobie na nią pozwalamy. Wykorzystując filozoficzne dźwignie wyobraźni i kreatywne eksperymenty, wypracowaliśmy zestaw narzędzi do poszukiwaniu kojących doświadczeń świadomego “lenistwa” poznawczego i… korzystając z markerów, kredek, taśm, sznurów i innych materiałów, wybudowaliśmy swoje „Miasta Kultury”. Warsztat doprowadził nas do refleksji nad potrzebami spowolnienia tempa w jakim przetwarzamy bodźce płynące z kultury i możliwościami jakie w tym kontekście oferuje nam twórcza postawa do świata.
Mikro Medytacja
Po tak intensywnym poranku przeznaczyliśmy chwilę na już drugą w tym tygodniu sesję medytacji, którą przygotowała studentka Akademii Sztuk Pięknych – Aleksandra Skrzypek. W pozycji martwego ciała, głęboko oddychając, z rozluźnionymi rękami, nogami i całym ciałem od czubka głowy aż do stóp, zanurzyliśmy się w słuchowisku o budowaniu dobrej relacji z samym sobą.
Poznawanie siebie – fiksacja na ego czy rozwój?
Późnym popołudniem spotkaliśmy się z dr hab. Mirosławem Pirógiem – wykładowcą w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Śląskiego, autor książek „Psyche i symbol” (1999), „Wiliama Jamesa filozofia doświadczenia religijnego” (2011) oraz kilkudziesięciu artykułów dotyczących psychologii głębi C.G. Junga i filozofii religii. Profesor Piróg opowiedział nam o rozmaitych sposobach poznawania samego siebie, z rozmaitymi ścieżkami samorealizacji. Przedstawił istotne rozróżnienie pomiędzy tym, co zwykle jest rozumiane jako poznanie siebie, czyli zdobywaniem wiedzy o swoich zasobach i właściwościach psychicznych, a poznaniem siebie jako procesem rozwoju wewnętrznego. Odwołując się do praktyk filozofii starożytnej, filozofii Wschodu oraz psychologii głębi, wskazał rolę filozoficznej refleksji w tym procesie.
Koncert „Syntax Error” – Fatal exeption 0E76534801
Na zakończenie dnia wysłuchaliśmy koncertu zespołu „Syntax Error”.
Ale to był dzień! A to jeszcze nie koniec Festiwalu. Stay tuned!