HUMAN FACTOR: Projektowanie, twórczość i poczucie sensu w erze AI.
Jeśli Sztuczna Inteligencja w ciągu kilku sekund potrafi wygenerować wysokiej jakości obraz, napisać kod programu komputerowego, czy wygenerować treść nieodróżnialną od tekstu napisanego przez człowieka, to… jaki jest sens dla nauki, rozwoju i samodzielnego działania w obszarach twórczych? Zapraszamy do rozmowy na ten temat w ramach serii meetupów organizowanych przez Akademię WUD Silesia.
Ostatnie miesiące uświadomiły wielu z nas jak duży i istotny wpływ w obszarze ludzkiej twórczości ma zastosowanie systemów opartych na sztucznej inteligencji (AI). Duże modele językowe (LLM) do tworzenia treści, czy modele dyfuzyjne do generowania obrazu to tylko przykłady rozwiązań i zastosowań wytworów techniki potocznie ujętych pod wspólną etykietą AI.
Jesteśmy świadomi, że narzędzia AI zwiększają produktywność w wielu dziedzinach, ale czy produktywność to jedyna jakość w życiu?
Jaki będzie rachunek zysków i strat, jeśli za najnowsze wynalazki zapłacimy swoimi danymi, uzależnieniem, nieumiejętnością rozróżnienia prawdy od fałszu, utratą kompetencji tworzenia i jasnego formułowania myśli, a co za tym idzie degradacją intelektualną i być może niemożliwą do odtworzenia, towarzyszącą ludzkości od początków cywilizacji, umiejętnością wyrażania siebie poprzez sztukę i twórczość.
Czy wytwory pozbawione ludzkiego pierwiastka twórczego, oparte na olbrzymich zbiorach danych, regułach statystyki i losowości zastąpią to, co ludzkie?
A co jeśli istnieją jednak niepodrabialne ludzkie jakości, których AI nie będzie zdolna zastąpić? Czy zdecydujemy się je zaniedbać i z czasem zatracić, czy wykorzystamy ten moment w historii, aby zacząć zauważać, doceniać i rozwijać ludzką twórczość?
Uważamy, że spokojna i pogłębiona rozmowa w obecnym informacyjnym chaosie jest bardzo potrzebna, dlatego jako zespół WUD Silesia, w ramach działalności naszej Akademii, zdecydowaliśmy się zorganizować cykl otwartych dla publiczności spotkań z ekspertkami i ekspertami, w ramach których będziemy:
- opisywać zmiany w kreatywnym ekosystemie powodowane przez generatywne AI (aktualne i trendy),
- rozważać korzyści i koszty tych zmian (m.in. z perspektywy jednostki, rynku, kultury, edukacji i nauki),
- dyskutować o tym, jakie cechy pracy twórczej człowieka są nie do podrobienia przez Sztuczną Inteligencję i jak motywować siebie i młodzież do dalszego uczenia się, rozwoju i budowania kompetencji,
- zastanawiać się, jakie zmiany w standardach pracy i edukacji ulegną zmianie,
- rozważać alternatywne modele aktywności twórczej, w świecie zdominowanym przez generatywne modele AI,
- poszukiwać spokoju i poznawać metody budowania odporności (psychicznej, ekonomicznej) na niespokojne czasy.
Planowane spotkania w nadchodzących miesiącach:
- 26 maja 2023: [Słowo] Czy twórczość algorytmu może poruszyć czytelnika i co z tego wynika dla relacji autor-odbiorca?
- [Obraz] Jaka jest wartość procesu twórczego w sztukach wizualnych?
- [Dźwięk] Czy chcemy słuchać nowych utworów zmarłych artystów?
- [Emocja] Czy rozpoznawanie emocji, to rozumienie emocji?
- [Informacja] Nadawca – medium – odbiorca. Co jeśli medium staje się nadawcą?
Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w naszych spotkaniach i rozmowy.