Doświadczamy niepewności (ang.uncertainty) w wielu obszarach życia i pracy. Można powiedzieć, że niepewność, to taki kontekst naszego życia/pracy/realizacji projektów, który charakteryzuje się tym, że nie wiemy, co może nam przynieść. Opieranie się na regułach prawdopodobieństwa i szacowanie ryzyka wystąpienia jakiegoś zdarzenia, może się nie sprawdzić w świecie niepewności, bo czy wiemy o co w ogóle mamy zapytać?
Ostatnie lata były istną kumulacją zdarzeń rzadkich, które niczym czarne łabędzie ukazywały się naszym oczom i bez pytania o zgodę wpychały nas w nowe ramy funkcjonowania, m.in.: pandemia Covid-19, agresja Rosyjska na Ukrainę i jej konsekwencje, czy rewolucja AI, która właśnie nabiera rozpędu.
Jak zatem możemy radzić sobie z nawigowaniem w złożonym świecie, działać twórczo, skutecznie i mimo wszystko realizować swoje plany? Na to i wiele innych pytań wspólnie poszukamy odpowiedzi w ramach szkolenia, na którym poprzez ruch, intelekt oraz współpracę poznamy zaawansowane praktyki podejmowania decyzji.
Dla kogo jest to szkolenie?
To szkolenie jest dla Ciebie, jeśli:
- prowadzisz projekty (nie tylko IT), w których stajesz przed decyzjami, których konsekwencji nie da się precyzyjnie przewidzieć,
- pracujesz w zmiennym środowisku pracy i zdarzało Ci się pomyśleć (lub powiedzieć): „Przestaję ogarniać, co się tutaj dzieje!”,
- prowadzisz zespół i zależy Ci na dobrej komunikacji we współpracy i jednocześnie wysokiej skuteczności,
- projektujesz systemy IT, usługi lub produkty cyfrowe, a zmienność rynku uniemożliwia zaplanowanie długofalowej strategii działania, która zadziała,
- chcesz poszerzyć swoją perspektywę widzenia i sprawczość, dzięki umiejętności nawigowania w złożoności naszego wyjątkowego świata i dostrzegania nieoczywistych połączeń i zależności.
Cele szkolenia:
- zwiększenie kompetencji uczestniczek i uczestników w zakresie określenia klas złożoności problemów i adekwatnych strategii radzenia sobie z różnymi klasami problemów,
- umożliwienie uczestniczkom i uczestnikom zdobycia praktycznego doświadczenia wykorzystania frameworku Cynefin autorstwa prof. Dave’a Snowdena,
- zapoznanie się uczestniczek i uczestników z podejściem „Safe to fail experiments” oraz cyklu Deminga (PDSA) w adresowaniu problemów złożonych.
Czego nauczysz się podczas szkolenia?
-
jak identyfikować i definiować złożone problemy w warunkach wysokiej niepewności
-
dlaczego w warunkach niepewności tradycyjne narzędzia podejmowania decyzji nie działają i często zwodzą nas na manowce
-
dlaczego złożone cele łatwiej jest osiągać nie wprost
-
jak korzystać z frameworku Cynefin Dave'a Snowdena
-
z jakich narzędzi myślenia i działania korzystać, aby podejmować skuteczne decyzje, gdy wiemy bardzo niewiele
-
czym są "safe to fail experiments", jak je projektować i wdrażać, czym różnią się od popularnych ostatnio eksperymentów biznesowych
-
kiedy korzystać z metod zwinnych (np. Agile), a kiedy można oprzeć się na dobrych praktykach i procedurach
-
kiedy do projektu warto zaprosić specjalistów, a kiedy ich ekspertyza nie będzie wystarczająca do rozwiązania problemu
-
jak konstruktywnie wykorzystywać ograniczenia, aby budować innowacyjne i skuteczne rozwiązania
Plan szkolenia
W zależności od potrzeb grupy i dynamiki szkolenia odpowiednio dostosowuję czas potrzebny na każde
z zagadnień.
-
Wprowadzenie do zagadnienia złożoności i warunków wysokiej niepewności
-
Przerwa kawowa
-
Omówienie frameworku Cynefin oraz "safe to fail experiments"
-
Przerwa lunchowa
-
Praktyczne planowanie "safe-to-fail experiments"
-
Omówienie wyników pracy i podsumowanie szkolenia
Co otrzymasz w ramach szkolenia?
-
możliwość zapoznania się z jednym z najważniejszych tematów w obszarze zarządzania projektami
-
cały dzień angażującej nauki, pracy na kompetencjach i wymiany wiedzy i inspiracji
-
możliwość pracy w małej grupie
-
numerowany certyfikat uczestnictwa w szkoleniu realizowanym w ramach Akademii WUD Silesia
-
dodatkowe materiały szkoleniowe w formacie PDF, referencje książkowe oraz wideo
-
10% zniżkę na kolejne szkolenie w Akademii WUD Silesia
-
doskonały catering w ramach przerw kawowych i lunchu
Prowadzący
Szkolenie oczami uczestniczek i uczestników:
-
W tym szaleństwie jest metoda! I Paweł ją zna. Wspaniały wstęp do kursu choreografii chaosu i nawigowania na niepewnych wodach. Kojące i wzmacniające doświadczenie.
-
Jedyne szkolenie, które przez swoją nietypową, aktywną formę faktycznie zapamiętam. Wykorzystanie elementów ruchowych nie tylko zintegrowały grupę, ale metaforycznie nakreśliły temat, pomogły wesprzeć część merytoryczną i zachęciły do ciekawych dyskusji. Tego nie da się opowiedzieć, tam trzeba po prostu być. :)
-
Od lat powtarzamy na konferencjach, że rzeczywistość przyspieszyła, że warunki, w których działają organizacje, stają się coraz bardziej nieprzewidywalne. Mimo tego, żyliśmy nadzieją, że stare sposoby planowania rozwoju nadal będą mogły być stosowane po niewielkich modyfikacjach. To myślenie jest już nieaktualne. Obecnie nie da się rozdzielić etapów planowania, realizacji i refleksji. Wszystko musi się dziać jednocześnie. Struktury naszych organizacji muszą być elastyczne, zdolne do szybkiego reagowania na zmiany w otoczeniu. Niepewność powoduje lęk zarówno w zespołach, jak i wśród liderów. Warsztat prowadzony przez Pawła dostarczył mi pojęć i struktur do opisu tej sytuacji i pomysły na radzenie sobie z wyzwaniami, które z niej wynikają."
-
Zmiany klimatyczne, rozwój technologiczny postępujący wręcz wykładniczo oraz wszechobecne perturbacje społeczno-polityczno-ekonomiczne to nasza rzeczywistość. Tak dynamiczne otoczenie może budzić ogromną niepewność w podejmowaniu decyzji. Warsztaty Pawła Nowaka dostarczyły mnóstwa praktycznych informacji, jak postępować w czasach pełnych chaosu, a także oswoiły z tematem niepewności, zbliżając do akceptacji jej istnienia. Wprowadzenie formy ruchowej oraz wykorzystanie przestrzeni doskonale umożliwiły lepsze zrozumienie tematyki warsztatów. Zdecydowanie polecam!
-
Uczestniczyłam w szkoleniu z podejmowania decyzji w warunkach wysokiej niepewności prowadzone przez Pawła Nowaka i je szczerze polecam. Bądźcie gotowi na inspirujące myśli, klarowność wypowiedzi, poczucie humoru i ciągłą pulsującą uważność!
Newsletter
Dołącz do naszego newslettera, aby być na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami Akademii WUD Silesia.